Programul Festivalul Filmului Rus la Bucureşti

CINEMA STUDIO (22 – 28 octombrie)

Bd. Gheorghe Magheru nr. 29

Sâmbătă, 23 octombrie
Ora 11.00 Taurul, 2001, R: Aleksandr Sokurov, 94 min.
Ora 14.00 Antonina îşi întoarce capul, 2008, R: Grigori G. Nikulin, 120 min.
Ora 17.30 Copilaria lui Ivan, 1962. R: Andrei Tarkovski, 95 min.
Ora 20.00 Cum mi-am sfârşit vara, 2009, R: Alexei Popogrebsky, 124 min.

Duminică, 24 octombrie
Ora 11.00 Zilele eclipsei, 1988, R: Aleksandr Sokurov, 139 min.
Ora 14.00 Un cuib de nobili, 1969, R: Andrei Mihalkov-Koncialovski, 111 min.
Ora 17.30 Toată lumea moare, eu nu, 2008, R: Valeriya Gay Germanika, 80 min.
Ora 20.00 Ţarul, 2009, R: Pavel Lunghin, 116 min.

Luni, 25 octombrie
Ora 11.00 Soarele alb al deşertului, 1970. R: Vladimir Motyl, 85 min.
Ora 14.00 Copilăria lui Ivan, 1962. R: Andrei Tarkovski, 95 min.
Ora 17.30 Stepa, 1978. R: Serghei Bondarciuk, 140 min.
Ora 20.00 Întoarcerea, 2003, R: Andrei Zviaghinţev, 105 min.

Marţi, 26 octombrie
Ora 11.00 Armistiţiul, 2010, R: Svetlana Proskurina, 95 min.
Ora 14.00 Mâna cu briliante, 1968. R: Leonid Gaidai, 100 min.
Ora 17.30 Zilele eclipsei, 1988, R: Aleksandr Sokurov, 139 min.
Ora 20.00 Euforia, 2006, R: Ivan Vîrîpaiev, 74 min.

Miercuri, 27 octombrie
Ora 11.00 Operaţiunea Î, 1965, R: Leonid Gaidai, 95 min.
Ora 14.00 Taurul, 2001, R: Aleksandr Sokurov, 94 min.
Ora 17.30 Soarele alb al deşertului, 1970. R: Vladimir Motyl, 85 min.
Ora  20.00 Armistiţiul, 2010, R: Svetlana Proskurina, 95 min.

Joi, 28 octombrie
Ora 11.00 Cătina roşie, 1974. R: Vasili Şukşin, 110 min.
Ora 14.00 Stepa, 1978. R: Serghei Bondarciuk, 140 min.
Ora 17.30 Antonina îşi întoarce capul, 2008, R: Grigori G. Nikulin, 101 min.
Ora 20.00 Hrustaliov, maşina!, 2006, R: A. Gherman, 137 min.

CINEMATECA EFORIE, 23 – 28 octombrie 2010
Str. Eforie nr.2

Sâmbătă, 23 octombrie
Ora 17.30 Călăuza, 1979, R: Andrei Tarkovski, 155 min.
Ora 20.30 Lăcaşul îngerului, 2008, R: Nikolai Dreyden, 113 min.

Duminică, 24 octombrie
Ora 18.00 Program de desene animate ruseşti din anii `30-`70, 96 min.
Ora 20.30 Euforia, 2006, R: Ivan Vîrîpaiev, 74 min.

Luni, 25 octombrie
Ora 18.00 Operaţiunea Î, 1965, R: Leonid Gaidai, 95 min.
Ora 20.30 Ţarul, 2009, R: Pavel Lunghin, 116 min.

Marţi, 26 octombrie
Ora 18.00 Străin printre ai săi, 1974, R: Nikita Mihalkov, 97 min.
Ora 20.30 Întoarcerea, 2003, R: Andrei Zviaghinţev, 105 min.

Miercuri, 27 octombrie
Ora 18.00 Mâna cu briliante, 1968, R: Leonid Gaidai, 100 min.
Ora. 20.30 Hrustaliov masina!, 2006. R: A. Gherman, 137 min.

Joi, 28 octombrie
Ora 18.00 Zboară cocorii, 1957, R: Mikhail Kalatozov, 97min
Ora 20.30 Cum mi-am sfârşit vara, 2009, R: Alexei Popogrebsky, 124min

Filmele vor fi subtitrate în limba română. Detalii despre filme şi regizori –  în broşura ataşată.

Preţ bilet:
Cinemateca Eforie:
10 lei sau 8 lei / 5 lei pentru posesorii unui abonament la cinemateca Eforie
Cinema Studio: 10 lei (SURSA: EVENIMETUL ZILEI)

Leave a Reply