Oscar 2010-“The Hurt Locker”, cel mai bun film

Filmul regizat de Kathryn Bigelow a câştigat, la cea de-a 82-a ediţie a Premiilor Oscar, şase dintre cele mai importante distincţii, printre care şi cea mai importantă dintre ele, “Cel mai bun film”.

Cu un palmares bogat, cel mai bun regizor, cel mai bun montaj, cel mai bun mixaj de sunet, cel mai bun sunet şi cel mai bun scenariu original, filmul care tratează tema războiului a adunat de două ori mai multe distincţii decât rivalul său, “Avatar”. Cele două filme au pornit de pe poziţii egale, fiecare fiind de nouă ori nominalizat, inclusiv pentru cel mai bun film.

Marele perdant al Oscarurilor de anul acesta, deşi a fost distins cu trei premii, poate fi considerat filmul de animaţie al lui James Cameron, “Avatar”. Cu un succes fulminant în box office, pelicula 3D nu a putut aduna decât trei dintre distincţii, pentru efecte speciale, pentru imagine şi scenografie. (EVZ.RO)

Lista completă a câştigătorilor de la Oscar 2010:

Cel mai bun film: “The Hurt Locker”
Cel mai bun regizor: Kathryn Bigelow – “The Hurt Locker”
Cea mai bună actriţă în rol principal: Sandra Bullock – “The Blind Side”
Cel mai bun actor în rol principal: Jeff Bridges – “Crazy Heart”
Cel mai bun actor în rol secundar: Christoph Waltz – “Inglourious Basterds”
Cea mai bună actriţă în rol secundar: Mo’Nique – “Precious”
Cel mai bun scenariu adaptat: Geoffrey Fletcher – “Precious”
Cel mai bun scenariu original: Mark Boal – “The Hurt Locker”
Cel mai bun film de animaţie: “Up”, de Pete Docter
Cea mai bună regie artistică: “Avatar” (Rick Carter, Robert Stromberg, Kim Sinclair)
Cea mai bună imagine: Mauro Fiore pentru “Avatar”
Cele mai bune costume: Sandy Powell pentru “The Young Victoria”
Cel mai bun machiaj: Barney Burman, Mindy Hall şi Joel Harlow pentru “Star Trek”
Cel mai bun lungmetraj documentar: “The Cove”, de Louie Psihoyos şi Fisher Stevens
Cel mai bun scurtmetraj documentar: “Music by Prudence”, de Roger Ross Williams şi Elinor Burkett
Cel mai bun mixaj de sunet: Paul N.J. Ottosson şi Ray Beckett pentru “The Hurt Locker”
Cel mai bun montaj de sunet: Paul N.J. Ottosson pentru “The Hurt Locker”
Cel mai bun montaj: Bob Murawski şi Chris Innis pentru “The Hurt Locker”
Cel mai bun film străin: “El Secreto de Sus Ojos” (Argentina)
Cel mai bun scurtmetraj: “The New Tenants”, de Joachim Back şi Tivi Magnusson
Cel mai bun scurtmetraj animat: “Logorama”, de Nicolas Schmerkin
Cele mai bune efecte vizuale: “Avatar” (Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham şi Andrew R. Jones)
Cea mai bună coloană sonoră: “Up” – Michael Giacchino
Cel mai bun cântec: “The Weary Kind (Theme from Crazy Heart)” din “Crazy Heart” – Ryan Bingham and T Bone Burnet



Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *